AC

Najnovšie články

Zbavte svoje telo hliníka!

V prvom rade si ujasnime jedno. Hliník v rôznej podobe a zlúčeninách je všade okolo nás. Nájdeme ho v potravinách, vode, v niektorých liečivách a veciach dennej potreby (plechy na pečenie, obaly od výrobkov a iné), ako aj v kozmetike. V súčasnosti sa však stále hlasnejšie hovorí o škodlivosti hliníkových solí v deodorantoch a antiperspirantoch. A hoci výsledky štúdií sú v tomto smere nejednoznačné a ani odborníci sa nevedia zhodnúť, či alumínium naozaj škodí v takej miere, aká sa mu pripisuje, ľudia spozorneli a viac si všímajú, čo kupujú. Prečo riskovať, keď to ide aj inak?

Minimalizujte vplyv hliníka

Áno, je pravda, že v istých sférach života sa alumíniu nevyhneme. Jesť a piť musíme! Prečo však nenahradiť kozmetiku tou zdravšou, ktorá žiadne hliníkové soli neobsahuje? Výrobcovia a veľké značky síce radi argumentujú tým, že nie je dokázaná škodlivosť hliníka obsiahnutého v deodorantoch, prípadne antiperspirantoch, no neraz sme už boli svedkami toho, čo dokáže honba za bohatstvom. Tiež nás presviedčajú o tom, že hliníkovým soliam sa vyhnúť nedá, lebo sú všade naokolo. Je to ale skutočne tak? Ak sa im aj nevyhneme úplne, určite ich môžeme obmedziť. Aj výber zdravšej kozmetiky je jednou z možností, ako na to. Namiesto mega úspešného, no chemicky pripravovaného deodorantu, si preto skúste zadovážiť napríklad tzv. aluminum free deodorant, a teda bez obsahu hliníka.

Chráňte svoje telo prírodnou alternatívou

Ak chcete svoje zdravie naštartovať a zároveň ho chrániť pred ťažkými kovmi, skúste chlorellu. Zelená jednobunková riasa je totiž ozajstným elixírom, a to nielen čo sa boja proti hliníkovým soliam týka. Ide tiež o skvelého pomocníka pri detoxikácii organizmu. Výrazne znižuje prekyslenie organizmu, dodáva nám fresh energiu… a mnoho, mnoho ďalšieho. V čom spočíva tajomstvo jej unikátnosti? Ako to, že je chlorella tak magická? Predstavuje jedinečný prírodný zdroj vysoko koncertovaných živín, aký len tak niekde nenájdeme.

Uznajte, že v tejto antiprírodnej, pretechnizovanej a stresujúcej dobe je každá možnosť pomôcť svojmu zdraviu, prirodzene a bez vedľajších škodlivých účinkov, vysoko cenená. Dajte preto zelenú zelenej a doprajte svojmu telu to, čo si zaslúži.

Šperky a šport

Nedávno som kúpil svojej milovanej náušnice z bieleho zlata. Bola poriadne prekvapená, pretože sa mi podarilo uhádnuť aj je štýl. Práve preto som sa rozhodol, že sa pustím do ďalšieho projektu a kúpim jej náramok. Síce náušnice boli z bieleho zlata, som bol zvedavý, aké sú moje ďalšie možnosti, aké náramky sú na trhu.

Samozrejme ako prvú možnosť som našiel klasiku, zlato, a to v niekoľkých farbách. Mám rád zlato, má veľkú hodnotu, jeho údržba je pomerne jednoduchá, avšak jeho cena… Na druhom mieste sa objavili náramky zo striebra. Sú krásne, cenovo dostupné, je to drahý kov, ale ľahko sa poškriabe a má sklon k sčernaniu. Striebro je určené skôr na príležitostné, a nie na každodenné nosenie. A z ničoho nič som natrafil na stránku, ktorá ponúkala náramky zo zlúčeniny volfrámu a uhlíka, takzvaný „Tungsten carbide“. Jedná sa o neskutočne tvrdý kov, skoro nepoškriabateľný, a nestráca zo svojho lesku. Avšak jeho cena je veľmy vysoká. Do podobnej cenovej kategórie patria aj náramky z titánu. Ako som dočítal, sú silné a dostupné vo viacerých farbách. Sú nepoškriabateľné, a predsa ľahké, určené na bežné nosenie, a nestratia lesk. Okrem toho som našiel aj šperky z chirurgickej ocele, ktoré sa podobajú šperkom zo striebra, a majú tú výhodu, že nemajú sklon k sčernaniu. Dokonca sa nepovažuje za drahý kov, a práve preto je cenovo dostupnejší, avšak podobne ako striebro, sa dá aj poškriabať. A na koniec ostali náramky potiahnuté ródiom. Ródium je veľmi tvrdý, a zabraňuje sčernaniu. Zabezpečí vyšší lesk šperku, a nemá nevýhodu.

Takže ktorý šperk som vybral? Pre mňa klasiku, náramok z bieleho zlata, v podobnom štýle, ako náušnice. A bolo to správne rozhodnutie.